Un forum cu aer de parfum
Un forum cu aer de parfum
Un forum cu aer de parfum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Un forum cu aer de parfum


 
AcasaParteneriUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Postul Pastelui

In jos 
+9
julica
stroevivi
ADI
maximlidia
florares-Flori
mirela1974
Floretina.S
carmensyta
Noemi
13 participanți
AutorMesaj
Noemi
Administrator
Administrator
Noemi


Numarul mesajelor : 72657
Data nasterii : 08/10/1980
Data de inscriere : 24/04/2009
Varsta : 43

Postul Pastelui Empty
MesajSubiect: Postul Pastelui   Postul Pastelui Icon_minitimeMier 10 Mar - 23:58

ncepand cu 15 februarie, crestinii au intrat in Postul Sfintelor Pasti. Acest post, fiind cel mai lung si cel mai aspru din posturile de durata intalnite in Biserica Ortodoxa, este cunoscut si sub denumirea de Postul Mare. Tinand seama ca el aminteste si de postul celor 40 de zile tinute de Hristos inainte de inceperea activitatii Sale mesianice (Luca IV, 1-2), a primit si numele de Paresimi. In vechime, Postul Sfintelor Pasti avea menirea de a-i pregati pe cei ce urmau sa primeasca botezul in noaptea Invierii.

Postul Sfintelor Pasti - felul postirii

In primele secole unele persoane posteau doar in Vinerea Patimilor, altele doua zile inainte de Pasti, altii o saptamana, in vreme ce unii posteau opt saptamani.

La sfaristul secolului al III lea, Postul Sfintelor Pasti a fost impartit in postul prepascal (Postul Paresimilor) care tinea pana la Duminica Floriilor, cu o durata variabila si Postul Pastilor (postul pascal), care tinea o saptamana, adica din Duminica Floriilor pana la cea a Invierii Domnului. Dupa Sinodul I ecumenic de la Niceea din anul 325, Biserica de Rasarit a adoptat ca durata acestui post sa fi de sapte saptamani, durata prezenta si astazi.

Postul Mare era tinut cu rigozitate

Canonul 69 apostolic osandea cu excomunicarea pe credinciosi si cu caterisirea pe slujitorii Bisericii, in cazul in care acestia nu tineau Postul Sfintelor Pasti. Erau aceptate exceptiile, doar in caz de boala.

Liturghia din Postul Sfintelor Pasti

Liturghia avand un caracter de sarbatoare si bucurie, iar Postul Sfintelor Pasti fiind un timp al infranarii, Sfintii Parinti au randuit ca in perioada acestui post sa nu se savarseasca Sfanta Liturghie decat sambata si duminica. In celelalte zile se poate oficia Liturghia Darurilor mai inainte sfintite, cu exceptia zilelor aliturgice, cand nu se oficiaza nicio Liturghie. Liturghia Darurilor mai inainte sfintite a luat fiinta datorita dorintei unor credinciosi de a se impartasi si in cursul saptamanii. Amintim ca in cadrul acestei Liturghii, Sfintele Daruri sunt sfintite la Liturghia oficiata duminica, sunt pastrate pe Sfanta Masa, iar in cursul saptamanii, atunci cand se savarseste Liturghia Darurilor sunt oferite credinciosilor spre impartasire. Pentru ca potrivit randuielii de postire a Bisericii, in zilele de rand din Postul Mare se ajuneaza pana la apusul soarelui, impartasirea se face seara dupa Vecernie.

In sambatele din Postul Mare se savarseste Liturghia Sfantului Ioan Gura de Aur, iar in primele cinci duminici de post se oficiaza Liturghia Sfantului Vasile cel Mare. In duminca Floriilor - Liturghia Sfantului Ioan Gura de Aur, iar in Saptamana Patimilor, joi si sambata, Liturghia Sfantului Vasile cel Mare.

"Daca am pacatuit, vom posti pentru ca am pacatuit. Daca n-am pacatuit, vom posti ca sa nu pacatuim. Sa dam ceea ce avem: postul, si vom primi ceea ce nu avem: nepatimirea".


Folosul postului - Sfantul Ioan Gura de Aur

Folosul postului - Multi crestini, nedand o prea mare importanta postului, il tin fara tragere de inima sau nu il tin deloc. Si totusi, trebuie sa primim postul cu bucurie, nu cu frica si parere de rau, caci nu este infricosator pentru noi, ci pentru diavoli. In cazul demonizatilor, mult poate face postul, mai ales cand este insotit de sora sa buna, care este rugaciunea. De aceea, Hristos a spus: Acest neam de demoni nu iese decat numai cu rugaciune si cu post (Matei 17, 21).

Asadar, dat fiind faptul ca postul ii alunga departe pe vrasmasii mantuirii noastre, trebuie sa il iubim, nu sa ne temem de el. Trebuie mai degraba sa ne temem de mancarea multa, mai ales atunci cand este insotita de betie, pentru ca ea ne supune patimilor, in vreme ce postul, dimpotriva, ne scapa de patimi si ne daruieste libertatea duhovniceasca. De ce dovada a binefacerilor postului mai avem nevoie, atunci cand stim ca el lupta impotriva diavolului si ne izbaveste de robia pacatului?

Nu numai calugarii cu viata ingereasca sunt insotiti de puterea postului, dar si unii mireni, care zboara pe aripile lui pana la inaltimile cugetarii sfinte.

Va amintesc ca cei doi mari prooroci ai Vechiului Testament, Moise si Ilie, cu toate ca aveau mare indrazneala la Dumnezeu, prin virtutile lor, posteau adesea, iar postul ii apropia de Dumnezeu.

Chiar si cu mult inainte de ei, la inceputurile creatiei, atunci cand Dumnezeu l-a plasmuit pe om, i-a dat deindata porunca sa posteasca. Daca Adam implinea aceasta porunca, avea sa se mantuiasca. Din toti pomii din rai poti sa mananci, iar din pomul cunostintei binelui si raului sa nu mananci, caci, in ziua in care vei manca din el, vei muri negresit! (Facerea 2, 16-17). Aceasta nu era alta decat porunca de a posti.

Daca si in Paradis era nevoie de post, cu atat mai mult este nevoie in afara sa. Daca inainte ca omul sa fie ranit sufleteste, postul era pentru el medicament, cu atat mai mult este medicament acum, cand sufletul sau este ranit de pacat. Daca inainte sa inceapa razboiul poftelor, era absoluta nevoie de post, cu atat mai multa nevoie este acum, cand suntem in razboi cu diavolul.

Daca Adam se supunea acestei porunci, nu ar mai fi auzit cuvintele: pamant esti si in pamant te vei intoarce (Facerea 3, 19). Pentru ca Adam nu s-a supus, au urmat moartea, grijile, suferintele si o viata mai grea decat orice moarte.

Vedeti cum Dumnezeu Se supara atunci cand postul este dispretuit? Si nu puteti sa va inchipuiti cat Se bucura El cand tinem post. Moartea a intrat in om pentru ca a nesocotit postul si este scoasa din el prin post. Astfel s-a intamplat si cu ninivitenii.

Si a fost cuvantul Domnului catre Iona, fiul lui Amitai, zicand: "Scoala-te si du-te in cetatea cea mare a Ninivei si propovaduieste acolo, caci faradelegile lor au ajuns pana in fata Mea!" (Iona 1, 1-2). Dupa mai multe peripetii (Iona 1, 3-2, 11), Iona s-a dus la niniviteni si le-a spus ca cetatea lor urma sa fie distrusa: Patruzeci de zile mai sunt, si Ninive va fi distrusa! (Iona 3, 4). Cand au auzit aceste cuvinte, oamenii din Ninive nu s-au aratat dispretuitori si indiferenti. Cu totii - barbati, femei, stapani, robi, copii si batrani - au inceput sa posteasca. Ba si pe animale le-au pus sa posteasca. Iata de ce am spus mai inainte ca de mancarea multa si de bautura ar trebui sa ne temem, nu de post: mancarea si bautura au fost aproape sa distruga cetatea, pe cand postul a izbavit-o.

Proorocul Daniel a fost aruncat in groapa leilor, dar pentru ca postise, a iesit nevatamat, ca si cum ar fi fost aruncat intre oi (Dan. 6, 16-23). Dar si cei trei tineri, care au postit la randul lor, au fost aruncati in foc si au iesit de acolo cu trupurile luminoase si neatinse de flacari (Dan. 3, 19-27). Daca focul a fost adevarat, atunci cum de nu i-a ars pe acesti oameni? Daca trupurile lor erau adevarate, cum de nu au fost vatamate? Cum? Intreaba postul sa-ti spuna. El o sa te lamureasca in legatura cu aceasta taina, pentru ca taina este, cu adevarat, ca trupurile sa fie date fiarelor salbatice sau focului si sa nu pateasca nimic.

Vezi ce lupta peste fire si apoi ce biruinta peste fire? Adu-ti aminte mereu de puterea postului si primeste-l cu sufletul deschis, pentru ca este nebunie curata sa ne indepartam de el, atunci cand si de coltii leilor fereste, si de foc scapa, si pe diavoli ii indeparteaza, potolind vapaia patimilor, linistindu-ne gandul si aducandu-ne alte si alte binefaceri.

"Mi-e frica de post pentru ca strica si slabeste trupul", poate ca spui tu. Dar sa stii ca pe cat se strica materia omului, pe atat se innoieste sufletul sau (vezi 2 Cor. 4, 16). Pe de alta parte, daca vrei sa cercetezi bine lucrurile, vei vedea ca postul are grija de sanatatea trupului. Iar daca nu crezi cuvintele mele, intreaba-i pe doctori, sa-ti zica ei mai bine. Acestia spun ca sanatatea este mentinuta prin cumpatare la mancare, pe cand lacomia duce la tot felul de boli, care distrug trupul.

Asadar, sa nu ne temem sa postim, caci postul ne scoate din multe rele. Mai vad oameni care inainte si dupa post se imbuiba cu hrana si cu bautura, pierzand astfel folosul postului. Este ca si cum trupul nostru abia si-ar reveni dintr-o boala si cand ar da sa se ridice din pat, cineva l-ar lovi tare cu piciorul si l-ar imbolnavi si mai tare. Ceva asemanator se intampla si cu sufletul nostru atunci cand inainte si dupa post nu suntem cumpatati.

Dar si cand postim, nu ajunge sa ne abtinem de la diferite mancaruri, ci trebuie sa postim si sufleteste. Exista primejdia ca tinand posturile randuite de Biserica, sa nu avem nici un folos. Din ce cauza? Pentru ca ne tinem departe de mancaruri, dar nu ne tinem departe de pacat; nu mancam carne, dar mancam sufletele celor saraci; nu ne imbatam cu vin, dar ne imbatam cu pofte trupesti; petrecem ziua in post, dar ne uitam la lucruri rusinoase. In felul acesta, pierdem folosul postului.

De aceea, postul de mancare trebuie insotit de indepartarea de orice pacat, de rugaciune si de lupta duhovniceasca. Numai astfel vei aduce jertfa bine-placuta Domnului si vei avea mult folos.
Sus In jos
http://www.olumeminunata.forumgratuit.ronet
carmensyta
Maestru forumist
Maestru forumist
carmensyta


Numarul mesajelor : 33941
Data nasterii : 08/04/1988
Data de inscriere : 13/06/2009
Varsta : 36

Postul Pastelui Empty
MesajSubiect: Re: Postul Pastelui   Postul Pastelui Icon_minitimeJoi 11 Mar - 0:00

eu nu am tinut post deloc,spre rusinea mea Postul Pastelui 573313 Postul Pastelui 573313 Postul Pastelui 573313
Sus In jos
Floretina.S
Moderator
Moderator
Floretina.S


Numarul mesajelor : 17948
Data nasterii : 01/12/1981
Data de inscriere : 17/10/2009
Varsta : 42

Postul Pastelui Empty
MesajSubiect: Re: Postul Pastelui   Postul Pastelui Icon_minitimeJoi 11 Mar - 1:43

nici eu nu am tinut niciodata post Postul Pastelui 573313
Sus In jos
mirela1974
Maestru forumist
Maestru forumist
mirela1974


Numarul mesajelor : 24041
Data nasterii : 18/03/1974
Data de inscriere : 10/05/2009
Varsta : 50

Postul Pastelui Empty
MesajSubiect: Re: Postul Pastelui   Postul Pastelui Icon_minitimeJoi 11 Mar - 6:07

asta tine de fiecare. eu am tinut uneori, alte dati nu. cum am simtit!
Sus In jos
florares-Flori
Membru de elita
Membru de elita
florares-Flori


Numarul mesajelor : 9347
Data nasterii : 13/05/1975
Data de inscriere : 03/10/2009
Varsta : 49

Postul Pastelui Empty
MesajSubiect: Re: Postul Pastelui   Postul Pastelui Icon_minitimeJoi 11 Mar - 12:32

eu nu tin post in fiecare zi dar daca pot tin post vinerea dar nu maninc si nu beau deloc
Sus In jos
carmensyta
Maestru forumist
Maestru forumist
carmensyta


Numarul mesajelor : 33941
Data nasterii : 08/04/1988
Data de inscriere : 13/06/2009
Varsta : 36

Postul Pastelui Empty
MesajSubiect: Re: Postul Pastelui   Postul Pastelui Icon_minitimeVin 12 Mar - 6:15

post negru,poti?
Sus In jos
maximlidia
Banata
Banata
maximlidia


Numarul mesajelor : 9811
Data nasterii : 07/04/1986
Data de inscriere : 12/06/2009
Varsta : 38

Postul Pastelui Empty
MesajSubiect: Re: Postul Pastelui   Postul Pastelui Icon_minitimeVin 12 Mar - 22:57

cocolina a scris:
eu nu am tinut post deloc,spre rusinea mea Postul Pastelui 573313 Postul Pastelui 573313 Postul Pastelui 573313
sunt in aceeasi oala cu tine..
Sus In jos
Noemi
Administrator
Administrator
Noemi


Numarul mesajelor : 72657
Data nasterii : 08/10/1980
Data de inscriere : 24/04/2009
Varsta : 43

Postul Pastelui Empty
MesajSubiect: Re: Postul Pastelui   Postul Pastelui Icon_minitimeSam 13 Mar - 23:37

Niic eu nu am postit niciodata spere rusinea mea
Sus In jos
http://www.olumeminunata.forumgratuit.ronet
maximlidia
Banata
Banata
maximlidia


Numarul mesajelor : 9811
Data nasterii : 07/04/1986
Data de inscriere : 12/06/2009
Varsta : 38

Postul Pastelui Empty
MesajSubiect: Re: Postul Pastelui   Postul Pastelui Icon_minitimeLun 15 Mar - 19:02

eu pana sa ma mut cu max postea fiecare post..dupa..ciuciu..
Sus In jos
Noemi
Administrator
Administrator
Noemi


Numarul mesajelor : 72657
Data nasterii : 08/10/1980
Data de inscriere : 24/04/2009
Varsta : 43

Postul Pastelui Empty
MesajSubiect: Re: Postul Pastelui   Postul Pastelui Icon_minitimeLun 15 Mar - 19:11

al meu niic el nu a postit niciodata
Sus In jos
http://www.olumeminunata.forumgratuit.ronet
maximlidia
Banata
Banata
maximlidia


Numarul mesajelor : 9811
Data nasterii : 07/04/1986
Data de inscriere : 12/06/2009
Varsta : 38

Postul Pastelui Empty
MesajSubiect: Re: Postul Pastelui   Postul Pastelui Icon_minitimeLun 15 Mar - 19:45

barbatii astia..
Sus In jos
carmensyta
Maestru forumist
Maestru forumist
carmensyta


Numarul mesajelor : 33941
Data nasterii : 08/04/1988
Data de inscriere : 13/06/2009
Varsta : 36

Postul Pastelui Empty
MesajSubiect: Re: Postul Pastelui   Postul Pastelui Icon_minitimeLun 15 Mar - 19:56

nici al meu nu prea se omoara sa tina post
Sus In jos
florares-Flori
Membru de elita
Membru de elita
florares-Flori


Numarul mesajelor : 9347
Data nasterii : 13/05/1975
Data de inscriere : 03/10/2009
Varsta : 49

Postul Pastelui Empty
MesajSubiect: Re: Postul Pastelui   Postul Pastelui Icon_minitimeMar 16 Mar - 4:00

eu pot tine post chiiar negru ,sotul nu poate el e rau de foame ..vb lui si eugenia daca maninc dar tot maninc ceva ....
Sus In jos
carmensyta
Maestru forumist
Maestru forumist
carmensyta


Numarul mesajelor : 33941
Data nasterii : 08/04/1988
Data de inscriere : 13/06/2009
Varsta : 36

Postul Pastelui Empty
MesajSubiect: Re: Postul Pastelui   Postul Pastelui Icon_minitimeVin 19 Mar - 5:43

bine k poti sa tii
Sus In jos
mirela1974
Maestru forumist
Maestru forumist
mirela1974


Numarul mesajelor : 24041
Data nasterii : 18/03/1974
Data de inscriere : 10/05/2009
Varsta : 50

Postul Pastelui Empty
MesajSubiect: Re: Postul Pastelui   Postul Pastelui Icon_minitimeVin 19 Mar - 22:02

chiar am citit intr-o revista ce inseamna sa tii post si se pare ca nici eu nu l-am tint calumea, chiar daca am respectat tot ce stiam. nu stiam prea multe.
Sus In jos
ADI
Maestru forumist
Maestru forumist
ADI


Numarul mesajelor : 23149
Data nasterii : 05/03/1984
Data de inscriere : 08/08/2009
Varsta : 40

Postul Pastelui Empty
MesajSubiect: Re: Postul Pastelui   Postul Pastelui Icon_minitimeSam 20 Mar - 0:10

eu postesc atat cat pot
Sus In jos
http://www.olumeminunata.forumgratuit.ro
mirela1974
Maestru forumist
Maestru forumist
mirela1974


Numarul mesajelor : 24041
Data nasterii : 18/03/1974
Data de inscriere : 10/05/2009
Varsta : 50

Postul Pastelui Empty
MesajSubiect: Re: Postul Pastelui   Postul Pastelui Icon_minitimeSam 20 Mar - 7:34

eu tineam tot postul Adi, dar cica nu era bine. se tine la inceput toata ziua un fel de post negru si se manca doar dupa ce apune soarele ca pentru post. si in anumite zile post negru pana a doua zi si altele pe care nu le stiam
Sus In jos
ADI
Maestru forumist
Maestru forumist
ADI


Numarul mesajelor : 23149
Data nasterii : 05/03/1984
Data de inscriere : 08/08/2009
Varsta : 40

Postul Pastelui Empty
MesajSubiect: Re: Postul Pastelui   Postul Pastelui Icon_minitimeSam 20 Mar - 18:55

da pai sunt multe legate de post;iar eu una, stiu sigur ca nu pot tine post negru o zi intreaga
Sus In jos
http://www.olumeminunata.forumgratuit.ro
Noemi
Administrator
Administrator
Noemi


Numarul mesajelor : 72657
Data nasterii : 08/10/1980
Data de inscriere : 24/04/2009
Varsta : 43

Postul Pastelui Empty
MesajSubiect: Re: Postul Pastelui   Postul Pastelui Icon_minitimeSam 20 Mar - 20:46

oo bravo Flori si Mirela
eu nici nu am incercat
Sus In jos
http://www.olumeminunata.forumgratuit.ronet
carmensyta
Maestru forumist
Maestru forumist
carmensyta


Numarul mesajelor : 33941
Data nasterii : 08/04/1988
Data de inscriere : 13/06/2009
Varsta : 36

Postul Pastelui Empty
MesajSubiect: Re: Postul Pastelui   Postul Pastelui Icon_minitimeJoi 25 Mar - 19:59

nici eu rusine rusine
Sus In jos
maximlidia
Banata
Banata
maximlidia


Numarul mesajelor : 9811
Data nasterii : 07/04/1986
Data de inscriere : 12/06/2009
Varsta : 38

Postul Pastelui Empty
MesajSubiect: Re: Postul Pastelui   Postul Pastelui Icon_minitimeVin 26 Mar - 1:35

eu daca nu mamanc o zi intreaga cred ca lesin..pe bune ca nu rezist
Sus In jos
ADI
Maestru forumist
Maestru forumist
ADI


Numarul mesajelor : 23149
Data nasterii : 05/03/1984
Data de inscriere : 08/08/2009
Varsta : 40

Postul Pastelui Empty
MesajSubiect: Re: Postul Pastelui   Postul Pastelui Icon_minitimeVin 26 Mar - 19:23

eu am incercat, si cu ambitie sa stiti ca se poate;numai ca e o senzatie destul de aiurea dupa ce nu mananci atata timp;de aia am zis ca nu pot ca apoi mi-e rau cum nu mananc nimic toata ziua
Sus In jos
http://www.olumeminunata.forumgratuit.ro
carmensyta
Maestru forumist
Maestru forumist
carmensyta


Numarul mesajelor : 33941
Data nasterii : 08/04/1988
Data de inscriere : 13/06/2009
Varsta : 36

Postul Pastelui Empty
MesajSubiect: Re: Postul Pastelui   Postul Pastelui Icon_minitimeVin 26 Mar - 19:40

eu vorbesc dak au fost zile cand nu am mancat absolut nimic,poate doar seara sau nici atunci
Sus In jos
Noemi
Administrator
Administrator
Noemi


Numarul mesajelor : 72657
Data nasterii : 08/10/1980
Data de inscriere : 24/04/2009
Varsta : 43

Postul Pastelui Empty
MesajSubiect: Re: Postul Pastelui   Postul Pastelui Icon_minitimeSam 27 Mar - 6:14

eu nu zic ca nu rezist,dar nah pur si simplu nu am incercat niciodata
Sus In jos
http://www.olumeminunata.forumgratuit.ronet
maximlidia
Banata
Banata
maximlidia


Numarul mesajelor : 9811
Data nasterii : 07/04/1986
Data de inscriere : 12/06/2009
Varsta : 38

Postul Pastelui Empty
MesajSubiect: Re: Postul Pastelui   Postul Pastelui Icon_minitimeDum 28 Mar - 3:45

post negru nu am incercat...
Sus In jos
Noemi
Administrator
Administrator
Noemi


Numarul mesajelor : 72657
Data nasterii : 08/10/1980
Data de inscriere : 24/04/2009
Varsta : 43

Postul Pastelui Empty
MesajSubiect: Re: Postul Pastelui   Postul Pastelui Icon_minitimeDum 28 Mar - 22:51

eu nici atat rusine sami fie
Sus In jos
http://www.olumeminunata.forumgratuit.ronet
maximlidia
Banata
Banata
maximlidia


Numarul mesajelor : 9811
Data nasterii : 07/04/1986
Data de inscriere : 12/06/2009
Varsta : 38

Postul Pastelui Empty
MesajSubiect: Re: Postul Pastelui   Postul Pastelui Icon_minitimeLun 29 Mar - 14:03

sincer nu stiu cum ai putea tine post cand mai ai si vreo boala..
Sus In jos
stroevivi
Moderator
Moderator
stroevivi


Numarul mesajelor : 7369
Data nasterii : 11/09/1984
Data de inscriere : 05/12/2009
Varsta : 39

Postul Pastelui Empty
MesajSubiect: Re: Postul Pastelui   Postul Pastelui Icon_minitimeDum 4 Apr - 21:48

am postit in viata asta dar anul acesta nu.alaptez si nu am cum sa fac restrictii de mancare.pe deasupra sotul nu tine si implicit nici eu
Sus In jos
julica
Super Moderator
Super Moderator
julica


Numarul mesajelor : 65516
Data nasterii : 21/10/1980
Data de inscriere : 22/03/2010
Varsta : 43

Postul Pastelui Empty
MesajSubiect: Re: Postul Pastelui   Postul Pastelui Icon_minitimeDum 3 Apr - 19:02

fiecare are credinta sa si eu personal nu cred ca un regim alimentar strict te face pur si curat
Sus In jos
stroevivi
Moderator
Moderator
stroevivi


Numarul mesajelor : 7369
Data nasterii : 11/09/1984
Data de inscriere : 05/12/2009
Varsta : 39

Postul Pastelui Empty
MesajSubiect: Re: Postul Pastelui   Postul Pastelui Icon_minitimeDum 3 Apr - 23:04

postul detoxifiaza organismul
Sus In jos
julica
Super Moderator
Super Moderator
julica


Numarul mesajelor : 65516
Data nasterii : 21/10/1980
Data de inscriere : 22/03/2010
Varsta : 43

Postul Pastelui Empty
MesajSubiect: Re: Postul Pastelui   Postul Pastelui Icon_minitimeDum 3 Apr - 23:05

da eu ma refeream curat sufleteste
Sus In jos
Floretina.S
Moderator
Moderator
Floretina.S


Numarul mesajelor : 17948
Data nasterii : 01/12/1981
Data de inscriere : 17/10/2009
Varsta : 42

Postul Pastelui Empty
MesajSubiect: Re: Postul Pastelui   Postul Pastelui Icon_minitimeMar 5 Apr - 0:15

si eu sunt tot de aceeasi parere iuli da
Sus In jos
catanicegirl
Moderator
Moderator
catanicegirl


Numarul mesajelor : 13889
Data nasterii : 19/01/1986
Data de inscriere : 17/03/2010
Varsta : 38

Postul Pastelui Empty
MesajSubiect: Re: Postul Pastelui   Postul Pastelui Icon_minitimeMar 5 Apr - 0:26

si eu la fel...degeaba te infometezi dar ai sufletul plin de ura
Sus In jos
maravigliosa
Membru Junior
Membru Junior
maravigliosa


Numarul mesajelor : 934
Data nasterii : 17/12/1978
Data de inscriere : 25/01/2011
Varsta : 45

Postul Pastelui Empty
MesajSubiect: Re: Postul Pastelui   Postul Pastelui Icon_minitimeMier 6 Apr - 21:43

Asa e fetelor degeaba nu mananci nimic dar sufletul tie plin de amaraciune si ura sau suparare! Fiecare tine post in felul lui si cel mai important e sa te cureti tu sufleteste si sa incerci sa fii mai bun cu cei din jurul tau si apoi regimul alimentar. Eu asa consider si am tinut cateva posturi la viata mea! Totul tine de vointa! Va pup si sa aveti o primavara frumoasa!
Sus In jos
julica
Super Moderator
Super Moderator
julica


Numarul mesajelor : 65516
Data nasterii : 21/10/1980
Data de inscriere : 22/03/2010
Varsta : 43

Postul Pastelui Empty
MesajSubiect: Re: Postul Pastelui   Postul Pastelui Icon_minitimeMier 6 Apr - 23:05

bravo Vio
Sus In jos
horodincaoana
Banata
Banata
horodincaoana


Numarul mesajelor : 705
Data nasterii : 05/07/1976
Data de inscriere : 12/12/2010
Varsta : 47

Postul Pastelui Empty
MesajSubiect: Re: Postul Pastelui   Postul Pastelui Icon_minitimeVin 8 Apr - 17:46

am tinut post 2 saptamani din acest post. e greu sa tin post mai ales ca mali trebuie sa aiba un meniu diversificat si trebuie sa gust ceea ce ii gatesc.
Sus In jos
Noemi
Administrator
Administrator
Noemi


Numarul mesajelor : 72657
Data nasterii : 08/10/1980
Data de inscriere : 24/04/2009
Varsta : 43

Postul Pastelui Empty
MesajSubiect: Re: Postul Pastelui   Postul Pastelui Icon_minitimeLun 11 Apr - 0:59

eu rusine sa imi fie nu am postit niciodata dar ar cam trebui
Sus In jos
http://www.olumeminunata.forumgratuit.ronet
anuta22
Membru de elita
Membru de elita
anuta22


Numarul mesajelor : 10004
Data nasterii : 20/06/1987
Data de inscriere : 30/04/2009
Varsta : 36

Postul Pastelui Empty
MesajSubiect: Re: Postul Pastelui   Postul Pastelui Icon_minitimeJoi 21 Mar - 4:52

eu nu pot tine post,dar totusi o sa incerc sa tinem macar miercurea si vinerea,voi tineti post?
Sus In jos
julica
Super Moderator
Super Moderator
julica


Numarul mesajelor : 65516
Data nasterii : 21/10/1980
Data de inscriere : 22/03/2010
Varsta : 43

Postul Pastelui Empty
MesajSubiect: Re: Postul Pastelui   Postul Pastelui Icon_minitimeSam 23 Mar - 1:53

da
Sus In jos
anuta22
Membru de elita
Membru de elita
anuta22


Numarul mesajelor : 10004
Data nasterii : 20/06/1987
Data de inscriere : 30/04/2009
Varsta : 36

Postul Pastelui Empty
MesajSubiect: Re: Postul Pastelui   Postul Pastelui Icon_minitimeSam 23 Mar - 21:01

bravo Julik,ca poti,noi o sa tinem miercurea si vinerea daca ne ajuta Doamne Doamne
Sus In jos
julica
Super Moderator
Super Moderator
julica


Numarul mesajelor : 65516
Data nasterii : 21/10/1980
Data de inscriere : 22/03/2010
Varsta : 43

Postul Pastelui Empty
MesajSubiect: Re: Postul Pastelui   Postul Pastelui Icon_minitimeLun 25 Mar - 3:30

fiecare cum poate in zilele noastre
Sus In jos
Noemi
Administrator
Administrator
Noemi


Numarul mesajelor : 72657
Data nasterii : 08/10/1980
Data de inscriere : 24/04/2009
Varsta : 43

Postul Pastelui Empty
MesajSubiect: Re: Postul Pastelui   Postul Pastelui Icon_minitimeMar 18 Mar - 10:11

Postul Pastelui Post-PasteConform calendarului creştin ortodox, Postul Sfintelor Paşti din anul 2014 va fi între 3 martie şi 19 aprilie. Învierea Domnului va fi prăznuită în 20 aprilie. Postul Paştelui este postul dina­intea Învierii Domnului, este cel mai lung şi mai aspru dintre cele pa­tru posturi de durata ale Bisericii Ortodoxe, fiind numit şi Postul Mare.
Pastele din 2014 este prăznuit pe 20 aprilie. Pastele este sărbătoarea Învierii Domnului. Modul de calculare a datei Sfintelor Paşti s-a stabilit la primul sinod ecumenic, ţinut în anul 325 la Niceea. Sărbătoarea Paştelui este momentul în care prăznuim “omorârea morţii, sfărâmarea iadului şi începătura altei vieţi veşnice şi săltând îl lăudam pe Mântuitorul, pe cel unul binecuvântat şi preamărit, Dumnezeul părinţilor noştri”. Ca acest lucru să se întâmple cu adevărat şi în noi este nevoie ca sa zicem “fraţilor şi celor ce ne urăsc pe noi şi să iertăm toate pentru Înviere şi aşa să strigam: Hristos a înviat din morţi cu moartea pe moarte călcând şi celor din morminte viaţă dăruindu-le”.
Postul şi rolul lui în viaţa credincioşilor
Precum bine se ştie, postul este reţinerea totală sau parţială de la anumite alimente şi băuturi, pe un timp mai lung sau mai scurt, în scop religios-moral. Aceasta reţinere de la mâncări şi băuturi trebuie însă însoţită şi de reţinerea de la gânduri, pofte, patimi şi fapte rele, ceea ce înseamnă că postul trupesc trebuie să fie însoţit de post sufletesc. Postul este de origine şi instituire divină, de aceea îl găsim practicat din vremuri străvechi, întâlnindu-l aproape în toate religiile şi la toate popoarele.
Postul Sfintelor Paşti – felul postirii
În primele secole, unele persoane posteau doar în Vinerea Patimilor, altele două zile înainte de Pasti, alţii o săptămână, în vreme ce unii posteau opt săptămâni.
La sfârşitul secolului al III-lea, Postul Sfintelor Paşti a fost împărţit în postul prepascal (Postul Păresimilor) care ţinea până la Duminica Floriilor, cu o durata variabila şi Postul Paştilor (postul pascal), care ţinea o săptămână, adică din Duminica Floriilor până la cea a Învierii Domnului. După Sinodul I ecumenic de la Niceea din anul 325, Biserica de Răsărit a adoptat ca durata acestui post sa fie de şapte săptămâni, durata prezentă şi astăzi.

Sus In jos
http://www.olumeminunata.forumgratuit.ronet
Continut sponsorizat





Postul Pastelui Empty
MesajSubiect: Re: Postul Pastelui   Postul Pastelui Icon_minitime

Sus In jos
 
Postul Pastelui
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Postul Craciunului

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Un forum cu aer de parfum :: Sarbatori:Craciun,Paste etc-
Mergi direct la: