Un forum cu aer de parfum
Un forum cu aer de parfum
Un forum cu aer de parfum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Un forum cu aer de parfum


 
AcasaParteneriUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Metode contraceptive

In jos 
+22
flo09
Floretina.S
Adyna
maximlidia
florares-Flori
delia_rus84
yoanici
lyvya
raluralu
cami11061988
elena
gabyy
carmensyta
alidascalu
pupkiss
iulia
mirela1974
bulinuta
anuta22
Noemi
Anca.
mami ionela
26 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
mami ionela
Forumist senior
Forumist senior
mami ionela


Numarul mesajelor : 2183
Data nasterii : 04/08/1984
Data de inscriere : 25/04/2009
Varsta : 39

Metode contraceptive Empty
MesajSubiect: Metode contraceptive   Metode contraceptive Icon_minitimeMier 29 Apr - 19:32

Eu iau pastile microgynon de cand am nascut-o pe patricia,si mi-a mers foarte bine.
voi ce metoda contraceptiva folositi?
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Metode contraceptive Empty
MesajSubiect: Re: Metode contraceptive   Metode contraceptive Icon_minitimeMier 29 Apr - 19:33

eu folosesc regividon ...asta -il luam si inainte acum cativa ani buni ...nu ma ingras
Metode contraceptive Picture131e
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Metode contraceptive Empty
MesajSubiect: Re: Metode contraceptive   Metode contraceptive Icon_minitimeMier 29 Apr - 21:37

si eu am luat RIGHEVIDON 10 ani
dar le-am lasat cu un an innainte de a ramanae insarcinata cu karla
acum folosim prezervative
nici eu nu m-am ingrasat de la anticonceptionale dar nu sunt bune la ficat
Sus In jos
Anca.
Banata
Banata
Anca.


Numarul mesajelor : 12163
Data nasterii : 05/10/1979
Data de inscriere : 06/05/2009
Varsta : 44

Metode contraceptive Empty
MesajSubiect: Re: Metode contraceptive   Metode contraceptive Icon_minitimeMier 6 Mai - 19:41

Inainte de sarcina am luat Novinette , acum calendarul. MEdicul zice sa-mi pun sterilet insa mi-e cam frica, dupa ce termin cu alaptatul cred ca trec iar la pastile.
Sus In jos
Noemi
Administrator
Administrator
Noemi


Numarul mesajelor : 72657
Data nasterii : 08/10/1980
Data de inscriere : 24/04/2009
Varsta : 43

Metode contraceptive Empty
MesajSubiect: Re: Metode contraceptive   Metode contraceptive Icon_minitimeMier 6 Mai - 21:02

la ce dr mergi Anca?
Sus In jos
http://www.olumeminunata.forumgratuit.ronet
Anca.
Banata
Banata
Anca.


Numarul mesajelor : 12163
Data nasterii : 05/10/1979
Data de inscriere : 06/05/2009
Varsta : 44

Metode contraceptive Empty
MesajSubiect: Re: Metode contraceptive   Metode contraceptive Icon_minitimeMier 6 Mai - 21:03

Noemi merg la baia mare la euromedica.
Sus In jos
Noemi
Administrator
Administrator
Noemi


Numarul mesajelor : 72657
Data nasterii : 08/10/1980
Data de inscriere : 24/04/2009
Varsta : 43

Metode contraceptive Empty
MesajSubiect: Re: Metode contraceptive   Metode contraceptive Icon_minitimeMier 6 Mai - 21:31

aha ok am crezut ca aici mergi la careva
dinpcate la noi nu prea sunt dri buni
Sus In jos
http://www.olumeminunata.forumgratuit.ronet
anuta22
Membru de elita
Membru de elita
anuta22


Numarul mesajelor : 10004
Data nasterii : 20/06/1987
Data de inscriere : 30/04/2009
Varsta : 36

Metode contraceptive Empty
MesajSubiect: Re: Metode contraceptive   Metode contraceptive Icon_minitimeVin 8 Mai - 20:09

eu iau anticonceptionale NOVYNETTE :dddd:
Sus In jos
Anca.
Banata
Banata
Anca.


Numarul mesajelor : 12163
Data nasterii : 05/10/1979
Data de inscriere : 06/05/2009
Varsta : 44

Metode contraceptive Empty
MesajSubiect: Re: Metode contraceptive   Metode contraceptive Icon_minitimeSam 9 Mai - 3:24

Aseara pe la 1 nu puteam sa dorm si am vazut o emisiune unde a fost invitata o doctorita ginecolog si a prezentat mai multe metode fiecare cu beneficiile si dezavantajele ei, foarte bine mi-a prins emisiune, mi-a lamurit unele neclaritati. A prezentat si o noua metoda , e un inel care se monteaza in jurul colului, se tine 3 sapt iar la menstruatie se da jos. Nu am prins de la incepup si nu am inteles exact, femeia il poate pune singura sau trebuie sa mearga la doctor de fiecare data? Stiti ceva de chestia asta?
Sus In jos
Noemi
Administrator
Administrator
Noemi


Numarul mesajelor : 72657
Data nasterii : 08/10/1980
Data de inscriere : 24/04/2009
Varsta : 43

Metode contraceptive Empty
MesajSubiect: Re: Metode contraceptive   Metode contraceptive Icon_minitimeSam 9 Mai - 3:27

Mai am auzit si eu ceva de asta dar nu stiu cum se pune
si daca mas descurca
Sus In jos
http://www.olumeminunata.forumgratuit.ronet
anuta22
Membru de elita
Membru de elita
anuta22


Numarul mesajelor : 10004
Data nasterii : 20/06/1987
Data de inscriere : 30/04/2009
Varsta : 36

Metode contraceptive Empty
MesajSubiect: Re: Metode contraceptive   Metode contraceptive Icon_minitimeSam 9 Mai - 3:30

interesanta chestie,sincer inca nu am auzit,mia zis doct ginecolog ca daca vreau sa ma duc sa imi puna sterilet,dar nu vreau,ca poate mai fac vre-un bebe.
Sus In jos
Anca.
Banata
Banata
Anca.


Numarul mesajelor : 12163
Data nasterii : 05/10/1979
Data de inscriere : 06/05/2009
Varsta : 44

Metode contraceptive Empty
MesajSubiect: Re: Metode contraceptive   Metode contraceptive Icon_minitimeSam 9 Mai - 3:30

Pe mine sincer m-ar tenta metoda asta. LA cate a mai zis doctorita asta despre fir m-am hotarat, sigur nu-mi pun, la " caciulita" fac o reactie mai nasoala urmata de candidoza si nu prea imi raman multe obtiuni.
Sus In jos
Noemi
Administrator
Administrator
Noemi


Numarul mesajelor : 72657
Data nasterii : 08/10/1980
Data de inscriere : 24/04/2009
Varsta : 43

Metode contraceptive Empty
MesajSubiect: Re: Metode contraceptive   Metode contraceptive Icon_minitimeSam 9 Mai - 3:32

ei da,poate incerci si ne spui cum este
eu nu folosesc nici o metoda contraceptiva,deci.............poate e bun si as incerca
Sus In jos
http://www.olumeminunata.forumgratuit.ronet
anuta22
Membru de elita
Membru de elita
anuta22


Numarul mesajelor : 10004
Data nasterii : 20/06/1987
Data de inscriere : 30/04/2009
Varsta : 36

Metode contraceptive Empty
MesajSubiect: Re: Metode contraceptive   Metode contraceptive Icon_minitimeSam 9 Mai - 3:33

ce nasol Anca ,toate in functie de organism,pai daca afli mai multe detalii sa ne spui si noua,te asteptam cu mare drag sa stim despre ce e vorba. :dddd:
Sus In jos
Anca.
Banata
Banata
Anca.


Numarul mesajelor : 12163
Data nasterii : 05/10/1979
Data de inscriere : 06/05/2009
Varsta : 44

Metode contraceptive Empty
MesajSubiect: Re: Metode contraceptive   Metode contraceptive Icon_minitimeSam 9 Mai - 3:54

Momentan nici eu nu folosesc pentru ca in alaptat nu prea sunt indicate, mai ales pilulele combinate, cu doi hormoni. Am ajuns sa-mi cunosc organismul si sa stiu cand e perioada fertila si cand nu ( tot asa am conceput-o si pe alex) dar parac pe viitor nu prea as mai vrea sa stau sa numar pe calendar zilele sau sa urmaresc alte semne.
Sus In jos
anuta22
Membru de elita
Membru de elita
anuta22


Numarul mesajelor : 10004
Data nasterii : 20/06/1987
Data de inscriere : 30/04/2009
Varsta : 36

Metode contraceptive Empty
MesajSubiect: Re: Metode contraceptive   Metode contraceptive Icon_minitimeSam 9 Mai - 4:47

da Anca ai mare dreptate,dar eu ca sa fiu mai sigura iau anticonceptionale,dar sa stii ca sunt anticonceptionale care se iau si pe timpul alapatarii,am luat si eu.sincer nu imi amintesc cum le zice,dar daca te intereseaza ma interesez. :dddd:
Sus In jos
Anca.
Banata
Banata
Anca.


Numarul mesajelor : 12163
Data nasterii : 05/10/1979
Data de inscriere : 06/05/2009
Varsta : 44

Metode contraceptive Empty
MesajSubiect: Re: Metode contraceptive   Metode contraceptive Icon_minitimeSam 9 Mai - 6:21

stiu cum se numesc, Exluton. Acestea sunt monohormonale insa nu prea se gasesc in farmacii si fiind singurele permise in timpul alaptatului nu se dau asa usor,, am inteles de la o mamica faptul ce numai ep reteta luna de lua se dau
Sus In jos
anuta22
Membru de elita
Membru de elita
anuta22


Numarul mesajelor : 10004
Data nasterii : 20/06/1987
Data de inscriere : 30/04/2009
Varsta : 36

Metode contraceptive Empty
MesajSubiect: Re: Metode contraceptive   Metode contraceptive Icon_minitimeSam 9 Mai - 16:32

sincer nu imi mai amintesc dar daca zici tu poate asa este,eu stiu ca mergeam la dr ginecolog si pe urma am mers la planificare fammilia de cumparam,nu ca nu se gasea in farmacii,dar dr de acolo mia recomandat .
Sus In jos
bulinuta
Maestru forumist
Maestru forumist
bulinuta


Numarul mesajelor : 11310
Data nasterii : 30/11/1978
Data de inscriere : 07/05/2009
Varsta : 45

Metode contraceptive Empty
MesajSubiect: Re: Metode contraceptive   Metode contraceptive Icon_minitimeJoi 14 Mai - 17:55

Eu am luat Rigevidon timp de 6 ani,si mi-a fost foarte bine cu ele,nu m-am ingrasat deloc.Cat am alaptat am luat Exluton(intr-adevar,foarte greu l-am gasit,am cautat la farmacii in tot judetul),iar acum mi-a dat dr Marvelon
Sus In jos
mirela1974
Maestru forumist
Maestru forumist
mirela1974


Numarul mesajelor : 24041
Data nasterii : 18/03/1974
Data de inscriere : 10/05/2009
Varsta : 50

Metode contraceptive Empty
MesajSubiect: Re: Metode contraceptive   Metode contraceptive Icon_minitimeVin 15 Mai - 0:06

microgynon am folosit inainte de nastere.acum deocamdata prezervativ, pentru ca nu am ciclu regulat asa ca nu am luat pastile.
Sus In jos
Noemi
Administrator
Administrator
Noemi


Numarul mesajelor : 72657
Data nasterii : 08/10/1980
Data de inscriere : 24/04/2009
Varsta : 43

Metode contraceptive Empty
MesajSubiect: Re: Metode contraceptive   Metode contraceptive Icon_minitimeLun 18 Mai - 17:59

anca2sm a scris:
Momentan nici eu nu folosesc pentru ca in alaptat nu prea sunt indicate, mai ales pilulele combinate, cu doi hormoni. Am ajuns sa-mi cunosc organismul si sa stiu cand e perioada fertila si cand nu ( tot asa am conceput-o si pe alex) dar parac pe viitor nu prea as mai vrea sa stau sa numar pe calendar zilele sau sa urmaresc alte semne.
te cred anca
eu nu folosesc nimic
Sus In jos
http://www.olumeminunata.forumgratuit.ronet
mami ionela
Forumist senior
Forumist senior
mami ionela


Numarul mesajelor : 2183
Data nasterii : 04/08/1984
Data de inscriere : 25/04/2009
Varsta : 39

Metode contraceptive Empty
MesajSubiect: Re: Metode contraceptive   Metode contraceptive Icon_minitimeLun 18 Mai - 19:17

mi sincer mi-ar fi frik sa nu ma protejez eu ca femeie in primul rnad,prezervativul nu e foarte eficient,si unii nu il suporta,al meu facea iritatii de la ele..
Sus In jos
Anca.
Banata
Banata
Anca.


Numarul mesajelor : 12163
Data nasterii : 05/10/1979
Data de inscriere : 06/05/2009
Varsta : 44

Metode contraceptive Empty
MesajSubiect: Re: Metode contraceptive   Metode contraceptive Icon_minitimeLun 18 Mai - 19:29

Ei sa nu intelegi ca ne facem decap ca iepurii si nu tinem cont de nimic, ma refeream la faptul ca la noi functioneaza bine calendarul.
Sus In jos
mami ionela
Forumist senior
Forumist senior
mami ionela


Numarul mesajelor : 2183
Data nasterii : 04/08/1984
Data de inscriere : 25/04/2009
Varsta : 39

Metode contraceptive Empty
MesajSubiect: Re: Metode contraceptive   Metode contraceptive Icon_minitimeLun 18 Mai - 19:32

imi dau seama,am zis doar ca mie mi-ar fi frica sa mai risc sa folosesc doar calendarul,oricu,felicitari cui il foloseste cu brio
Sus In jos
bulinuta
Maestru forumist
Maestru forumist
bulinuta


Numarul mesajelor : 11310
Data nasterii : 30/11/1978
Data de inscriere : 07/05/2009
Varsta : 45

Metode contraceptive Empty
MesajSubiect: Re: Metode contraceptive   Metode contraceptive Icon_minitimeLun 18 Mai - 22:34

la mine nu ar functiona calendarul,pentru ca am avut ciclul neregulat de cand ma stiu;noroc cu pastilele ca il regleaza,si nu mai am nici dureri
PS stiati ca folosirea NEINTRERUPTA a anticonceptionalelor timp de 5 ani scade cu 40 la suta riscul da a face cancer de col uterin?am auzit asta la tv zilele trecute
Sus In jos
Anca.
Banata
Banata
Anca.


Numarul mesajelor : 12163
Data nasterii : 05/10/1979
Data de inscriere : 06/05/2009
Varsta : 44

Metode contraceptive Empty
MesajSubiect: Re: Metode contraceptive   Metode contraceptive Icon_minitimeMar 19 Mai - 4:15

Bulinuta nu stiu ce sa zic, eu am vazut o doctorita cand a spus contrariul. Cat timp se folosesc pilulele organismul foloseste o cantitate ma imare de vit B care au rol in regenerarea celulelor. Folosinduse mai multe vit, celulele de la nivelul colului nu se mai pot regenera la timp si col e mai slabit ( ca sa ma exprim in cuvintele mele) si predispus sa se imbolnaveasca mai usor.
Nici nu mai stii ce sa crezi.
Sus In jos
mami ionela
Forumist senior
Forumist senior
mami ionela


Numarul mesajelor : 2183
Data nasterii : 04/08/1984
Data de inscriere : 25/04/2009
Varsta : 39

Metode contraceptive Empty
MesajSubiect: Re: Metode contraceptive   Metode contraceptive Icon_minitimeDum 24 Mai - 22:28

si eu am auzit aceeasi varianta a bulinutei
Sus In jos
Noemi
Administrator
Administrator
Noemi


Numarul mesajelor : 72657
Data nasterii : 08/10/1980
Data de inscriere : 24/04/2009
Varsta : 43

Metode contraceptive Empty
MesajSubiect: Re: Metode contraceptive   Metode contraceptive Icon_minitimeSam 6 Iun - 23:36

Ionela nici eu nu ma risc
nu lasa sotul deloc in mine si nu am cum sa raman
Sus In jos
http://www.olumeminunata.forumgratuit.ronet
Anca.
Banata
Banata
Anca.


Numarul mesajelor : 12163
Data nasterii : 05/10/1979
Data de inscriere : 06/05/2009
Varsta : 44

Metode contraceptive Empty
MesajSubiect: Re: Metode contraceptive   Metode contraceptive Icon_minitimeSam 6 Iun - 23:40

Ati vazut la stiri zilele trecute, au prezentat acel inel contraceptiv?
Sus In jos
mirela1974
Maestru forumist
Maestru forumist
mirela1974


Numarul mesajelor : 24041
Data nasterii : 18/03/1974
Data de inscriere : 10/05/2009
Varsta : 50

Metode contraceptive Empty
MesajSubiect: Re: Metode contraceptive   Metode contraceptive Icon_minitimeMar 9 Iun - 5:56

nu am vazut. despre ce era vorba? ceva nou banuiesc.
Sus In jos
bulinuta
Maestru forumist
Maestru forumist
bulinuta


Numarul mesajelor : 11310
Data nasterii : 30/11/1978
Data de inscriere : 07/05/2009
Varsta : 45

Metode contraceptive Empty
MesajSubiect: Re: Metode contraceptive   Metode contraceptive Icon_minitimeMar 9 Iun - 14:47

Inelul contraceptiv, asa cum ii spune si numele, reprezinta un inel ce se introduce intravaginal si are capacitatea de a elibera in timp si dozat hormoni feminini (estrogen) care intervin in contraceptie similar pilulelor contraceptive. Este un inel flexibil foarte bine tolerat de organism, nu reprezinta un mediu bun de cultura astfel ca bacteriile nu adera in jurul lui si nu formeaza placi bacteriene. De asemenea inelul contraceptiv nu modifica flora vaginala si nu influenteaza pH-ul local.
Cum actioneaza inelul contraceptiv?
Acest inel contraceptiv se introduce intravaginal unde extinde pliurile mucoasei si astfel se fixeaza. El elimina constant o doza foarte mica de homroni, de aceea se considera a fi un contraceptiv hormonal microdozat.
Avantajele sale fata de pilulele contraceptive sunt acelea ca, desi actioneaza la nivelul organelor genitale in acelasi mod ca si acestea pentru a evita sarcina, totusi modalitatea de administrare este alta, in sensul ca pilulele ajung in stomac, apoi in intestin, agreseaza tubul digestiv pe unde trec, apoi ajung in ficat unde trebuie sa fie metabolizate pentru a rezulta produsii finali activi, de aceea sunt toxice pentru ficat, motiv pentru care apar si starile de grata sau chiar voma, precum si cele de oboseala, ameteala, somnolenta etc. Pentru ca inelul contraceptiv “sunteaza” tubul digestiv, efectele sale adverse vor fi forate mult diminuate. Un efect advers care ramane similar pilulelor contraceptive este cel ce tine de influenta hormonilor asupra libidoului, astfel ca si inelul contraceptiv scade dorinta sexuala. De asemenea in ceea ce priveste metabolismul lipidelor si riscul de tromboza efectele inelului contraceptiv sunt similare pilulelor.
Este incomod inelul contraceptiv?
Montat corect, conform prospectului, inelul contraceptiv nu ar trebui sa fie simtit de femeie, el fixandu-se intr-o zona foarte slab inervata. Barbatul rar il poate simti (nu s-a relatat inca dar teoretic exista posibilitatea) de aceea medicul ginecolog recomanda ca in primele satamani de folosinta barbatul sa nu stie, altfel l-ar putea simti mai mult ca efect... placebo.
Cum se foloseste inelul contraceptiv?
Acest inel se monteaza intravaginal in prima zi a menstruatiei si se mentine in vagin timp de trei saptamani, urmand ca in a patra sa fie scos. In aceasta perioada vor aparea sangerarile menstruale iar in a cincea saptamana, sau, altfel spus, prima saptamana din urmatoarea luna, se va monta din nou un inel contraceptiv in aceeasi zi in care a fost montat prima data. In cazul iesirii lui din vagin, se recomanda spalarea atenta a acestuia (nu isi pirde deloc proprietatile la spalare) si apoi reintroducerea lui, avand grija ca absenta din vagin sa nu depaseasca 3 ore.
Se recomanda ca in prima saptamana de la prima utilizare a inelului contraceptiv sa se foloseasca simultan si o alta metoda contraceptiva.
Inelul contraceptiv scade sansa unei sarcini dupa intreruperea folosirii sale?
Daca femeia doreste sa aiba o sarcina, acest lucru este posibil la scurt timp dupa intreruperea folosirii inelului contraceptiv. La urmatorul ciclu menstrual dupa intreruperea folosirii inelului contraceptiv, dupa producerea ovulatiei, femeia poate ramane insarcinata.
Sus In jos
Anca.
Banata
Banata
Anca.


Numarul mesajelor : 12163
Data nasterii : 05/10/1979
Data de inscriere : 06/05/2009
Varsta : 44

Metode contraceptive Empty
MesajSubiect: Re: Metode contraceptive   Metode contraceptive Icon_minitimeMier 10 Iun - 14:47

pana la urma tot la ficat se apeleaza , hmmmm, credeam ca e mai mult un dispozitim mecanic sau ca nu are treaba cu ficatul.
Sus In jos
mirela1974
Maestru forumist
Maestru forumist
mirela1974


Numarul mesajelor : 24041
Data nasterii : 18/03/1974
Data de inscriere : 10/05/2009
Varsta : 50

Metode contraceptive Empty
MesajSubiect: Re: Metode contraceptive   Metode contraceptive Icon_minitimeVin 12 Iun - 5:28

cine il monteaza? ca eu sunt o neindemanatica... :kj: :kj: :kj:
Sus In jos
Anca.
Banata
Banata
Anca.


Numarul mesajelor : 12163
Data nasterii : 05/10/1979
Data de inscriere : 06/05/2009
Varsta : 44

Metode contraceptive Empty
MesajSubiect: Re: Metode contraceptive   Metode contraceptive Icon_minitimeVin 12 Iun - 15:40

Exersezi pana reusesti :eda:
Sus In jos
mirela1974
Maestru forumist
Maestru forumist
mirela1974


Numarul mesajelor : 24041
Data nasterii : 18/03/1974
Data de inscriere : 10/05/2009
Varsta : 50

Metode contraceptive Empty
MesajSubiect: Re: Metode contraceptive   Metode contraceptive Icon_minitimeJoi 18 Iun - 18:46

anca2sm a scris:
Exersezi pana reusesti :eda:
poate nu o fi chiar rau sfatul tau... :kj: :kj: :kj:
Sus In jos
bulinuta
Maestru forumist
Maestru forumist
bulinuta


Numarul mesajelor : 11310
Data nasterii : 30/11/1978
Data de inscriere : 07/05/2009
Varsta : 45

Metode contraceptive Empty
MesajSubiect: Re: Metode contraceptive   Metode contraceptive Icon_minitimeJoi 9 Iul - 21:27

anca2sm a scris:
pana la urma tot la ficat se apeleaza , hmmmm, credeam ca e mai mult un dispozitim mecanic sau ca nu are treaba cu ficatul.
Anca,am vazut azi la tv o d-na ginecolog care spunea ca datorita faptului ca nu sunt inghititi,hormonii respectivi nu se metabolizeaza in ficat(de fapt,asta ar fi si avantajul inelului,fata de pastile).A mai zis ca prima data ti-l monteaza ginecologul,care iti explica ce si cum,apoi poti sa ti-l montezi singura.
Sus In jos
mirela1974
Maestru forumist
Maestru forumist
mirela1974


Numarul mesajelor : 24041
Data nasterii : 18/03/1974
Data de inscriere : 10/05/2009
Varsta : 50

Metode contraceptive Empty
MesajSubiect: Re: Metode contraceptive   Metode contraceptive Icon_minitimeVin 10 Iul - 6:29

deci am spus eu bine. prima data il monteaza doctorul...
Sus In jos
iulia
Forumist senior
Forumist senior
iulia


Numarul mesajelor : 2866
Data nasterii : 25/02/1982
Data de inscriere : 19/06/2009
Varsta : 42

Metode contraceptive Empty
MesajSubiect: Re: Metode contraceptive   Metode contraceptive Icon_minitimeDum 12 Iul - 19:45

interesanta metoda eu deoarece am nascut prin cezariana mi-am legat trompele
Sus In jos
Anca.
Banata
Banata
Anca.


Numarul mesajelor : 12163
Data nasterii : 05/10/1979
Data de inscriere : 06/05/2009
Varsta : 44

Metode contraceptive Empty
MesajSubiect: Re: Metode contraceptive   Metode contraceptive Icon_minitimeDum 12 Iul - 19:48

Acum am vazut ce ai scris bubulina. Pai daac nu trec prin ficat atunci e foarte bine.
Iulia e cam radicala metoda ta, nu regreti? nu-ti mai doresti copii?
Sus In jos
iulia
Forumist senior
Forumist senior
iulia


Numarul mesajelor : 2866
Data nasterii : 25/02/1982
Data de inscriere : 19/06/2009
Varsta : 42

Metode contraceptive Empty
MesajSubiect: Re: Metode contraceptive   Metode contraceptive Icon_minitimeDum 12 Iul - 19:53

momentan nu sa vedem mai tarziu dar imi ajung doi :ujfgdf:
Sus In jos
Anca.
Banata
Banata
Anca.


Numarul mesajelor : 12163
Data nasterii : 05/10/1979
Data de inscriere : 06/05/2009
Varsta : 44

Metode contraceptive Empty
MesajSubiect: Re: Metode contraceptive   Metode contraceptive Icon_minitimeDum 12 Iul - 20:07

Dar e reversibila metota? eu stiam ca atat vasectomia cat si legarea trompelor sunt ireversibile
Sus In jos
iulia
Forumist senior
Forumist senior
iulia


Numarul mesajelor : 2866
Data nasterii : 25/02/1982
Data de inscriere : 19/06/2009
Varsta : 42

Metode contraceptive Empty
MesajSubiect: Re: Metode contraceptive   Metode contraceptive Icon_minitimeDum 12 Iul - 20:45

momentan nu-mi pare rau, iar daca nu se mai poate adoptam dar nu mai vreau copiiiiii :def:
Sus In jos
anuta22
Membru de elita
Membru de elita
anuta22


Numarul mesajelor : 10004
Data nasterii : 20/06/1987
Data de inscriere : 30/04/2009
Varsta : 36

Metode contraceptive Empty
MesajSubiect: Re: Metode contraceptive   Metode contraceptive Icon_minitimeLun 13 Iul - 6:39

eu numai in pastile an incredere.
Sus In jos
bulinuta
Maestru forumist
Maestru forumist
bulinuta


Numarul mesajelor : 11310
Data nasterii : 30/11/1978
Data de inscriere : 07/05/2009
Varsta : 45

Metode contraceptive Empty
MesajSubiect: Re: Metode contraceptive   Metode contraceptive Icon_minitimeLun 13 Iul - 17:00

teoretic,legarea trompelor este o metoda reversibila.Practic,insa,sansele de a reface traiectul normal al trompelor sunt foarte mici.
Sus In jos
bulinuta
Maestru forumist
Maestru forumist
bulinuta


Numarul mesajelor : 11310
Data nasterii : 30/11/1978
Data de inscriere : 07/05/2009
Varsta : 45

Metode contraceptive Empty
MesajSubiect: Re: Metode contraceptive   Metode contraceptive Icon_minitimeLun 13 Iul - 18:07

Metodele naturale de contraceptie (sau planificarea naturala) se bazeaza pe recunoasterea zilelor fecunde ale femeii, zile in care se poate produce o sarcina. Pe parcursul unui ciclu menstrual (in medie, 28 de zile) femeia parcurge o faza fertila, interval in care poate ramane insarcinata. In afara acestei perioade, femeia poate avea contacte sexuale fara riscul de a ramane insarcinata.

I. Identificarea perioadei fertile - se poate face prin mai multe modalitati:

1. Metoda calendarului

Calcul bazat pe calendarul ciclurilor menstruale este o metoda eficienta in special in cazul in care femeia are un ciclu menstrual regulat. Pentru a calcula care este perioada fertila, femeia trebuie sa-si inregistreze ciclurile menstruale pe o perioada de minim 6 luni.

Prima zi a fiecarui ciclu menstrual este ziua in care incepe menstruatia iar ultima zi este cea dinaintea urmatoarei menstruatii. Astfel, un ciclu menstrual este intervalul cuprins intre prima zi a unei menstruatii si prima zi a urmatorului ciclu. Ciclul menstrual poate varia intre 25 si 35 de zile.

  • Din ciclul cel mai scurt se scade cifra 18 si se obtine ziua in care incepe perioada fertila.
  • Din ciclul cel mai lung se scade cifra 11 si se obtine ziua in care se termina perioada fertila.

    Exemplu: o femeie care in ultimele 6 luni a avut cicluri menstruale cu durata cuprinsa intre 26 si 31 de zile va calcula astfel:
    26-18=8; 31-11=20. Asadar, din cea de-a 8-a zi a ciclului menstrual si pana in cea de-a 20-a femeia trebuie sa evite raporturile sexuale, in caz contrar va fi nevoie sa apeleze la o alta metoda contraceptiva.


    2. Metoda mucusului cervical (secretia vaginala)

    Aceasta metoda presupune urmarirea zilnica a aspectului si a cantitatii secretiei cervicale. Cateva zile dupa menstruatie aceasta este redusa/inexistenta si opaca. Apoi secretia devine din ce in ce mai abundenta, aceasta putand fi vazuta pe lenjerie, hartia igienica sau pe deget, pentru ca in mijlocul ciclului menstrual (la ovulatie) secretia sa devina extrem de abundenta, fluida, transparenta, cu aspect elastic (ca albusul de ou), dand senzatia de umezeala. Spre sfarsitul ciclului menstrual secretia isi pierde elasticitatea si transparenta, devine lipicioasa, vascoasa iar cantitativ incepe sa se reduca pana cand dispare.

    Din momentul in care apar secretiile femeia este fertila si este indicata abstinenta sexuala. Ovulatia coincide cu perioada de maxima fertilitate a femeii si i se asociaza momentul in care secretia este abundenta, transparenta si apoasa. Abstinenta se practica pana in momentul in care secretia dispare.


    3. Metoda temperaturii bazale

    Metoda temperaturii bazale are in vedere masurarea zilnica a temperaturii femeii in conditii de repaus (dimineata, inainte de a se da jos din pat), in acelasi mod (oral, rectal sau vaginal). In momentul de maxima fertilitate temperatura creste cu 0.2 - 0.5 grade Celsius si se mentine crescuta pana in preajma urmatoarei menstruatii. Contactele sexuale sunt permise dupa 4 zile de la cresterea temperaturii bazale si pana la urmatoarea menstruatie.

    Dereglarile organismului (hormonale sau date de diferite afectiuni), corectitudinea utilizarii, precum si abilitatile de identificare a diferitelor semne pot influenta calculul perioadei fertile, iar metoda de contraceptie bazata pe acest calcul se poate dovedi fie eficienta, fie ineficienta.


    II. Coitul intrerupt

    Aceasta metoda naturala de contraceptie consta in retragerea penisului din vagin inaintea ejacularii. Coitul intrerupt nu se recomanda celor ce si-au inceput de curand viata sexuala si nici celor ce sufera de ejaculare precoce. Practica "retragerii" prezinta riscul ca lichidul lubrifiant eliminat prin uretra inainte de ejaculare (asa numita "picatura placerii") poate contine o cantitate de spermatozoizi suficienta incat sa aiba loc fecundarea ovulului.


    III. Metoda Amenoreei de Lactatie

    Alaptarea la san reprezinta o metoda naturala de contraceptie in anumite conditii:
  • Sugarul este alaptat si ziua si noaptea, intervalul dintre doua supturi nedepasind 4 ore ziua si 6 ore noaptea. De asemenea, la fiecare supt sanii sunt complet goliti. In cazul in care sugarul refuza laptele, femeia poate folosi pompa de muls din farmacie pentru golirea sanilor.
  • Sugarul are mai putin de 6 luni.


    IV. Abstinenta

    Fie ca este impusa de anumite conditii, fie ca este adoptata in mod voit, abstinenta este cea mai sigura metoda contraceptva si singura care confera protectie impotriva BTS in proportie de 100%.



    Metodele naturale de contraceptie prezinta avantajul ca nu influenteaza starea de sanatate, neavand efecte secundare. Orice persoana le poate folosi, acestea nu presupun niciun fel de cost. Mai mult decat atat, practicarea acestor metode faciliteaza cunoasterea propriului trup.

    Din pacate, riscurile de sarcina sunt destul de crescute in cazul metodei ce se bazeaza pe calculul perioadei fertile precum si a coitului intrerupt. De asemenea, aceste metode nu protejeaza impotriva BTS.


  • Sus In jos
    iulia
    Forumist senior
    Forumist senior
    iulia


    Numarul mesajelor : 2866
    Data nasterii : 25/02/1982
    Data de inscriere : 19/06/2009
    Varsta : 42

    Metode contraceptive Empty
    MesajSubiect: Re: Metode contraceptive   Metode contraceptive Icon_minitimeLun 13 Iul - 19:42

    chiar daca mi-a legat trompele ginecologul mi-a spus ca voi mai putea avea copii , dar nu mai vreau cred ca este suficient
    Sus In jos
    pupkiss
    Membru Junior
    Membru Junior
    pupkiss


    Numarul mesajelor : 581
    Data nasterii : 26/03/1991
    Data de inscriere : 30/06/2009
    Varsta : 33

    Metode contraceptive Empty
    MesajSubiect: Re: Metode contraceptive   Metode contraceptive Icon_minitimeMar 14 Iul - 3:03

    nu stiu de ce dar meoda calendarului nu ma inteles-o niciodata:) poate daca mi s-ar explica mai babeste ,cine stie ,asa nu pricep...
    Sus In jos
    Anca.
    Banata
    Banata
    Anca.


    Numarul mesajelor : 12163
    Data nasterii : 05/10/1979
    Data de inscriere : 06/05/2009
    Varsta : 44

    Metode contraceptive Empty
    MesajSubiect: Re: Metode contraceptive   Metode contraceptive Icon_minitimeMar 14 Iul - 3:52

    Eu folosesc metoda calendarului si functoineaza foarte bine. Asa am conceput-o pe Alex( am stiut perioada fertila). Metota mucusului cervical la fel e strans legata de calendar.La un moment dat ajungi sa iti cunosti corpul bine si sa stii cum sa te feresti de sarcini nedorite.
    Sus In jos
    bulinuta
    Maestru forumist
    Maestru forumist
    bulinuta


    Numarul mesajelor : 11310
    Data nasterii : 30/11/1978
    Data de inscriere : 07/05/2009
    Varsta : 45

    Metode contraceptive Empty
    MesajSubiect: Re: Metode contraceptive   Metode contraceptive Icon_minitimeMar 14 Iul - 15:48

    eu,fara anticonceptionale ,am ciclul foarte neregulat,asa ca nu m-as putea baza pe metoda calendarului
    Sus In jos
    alidascalu
    Forumist senior
    Forumist senior
    alidascalu


    Numarul mesajelor : 1227
    Data nasterii : 07/03/1981
    Data de inscriere : 17/06/2009
    Varsta : 43

    Metode contraceptive Empty
    MesajSubiect: Re: Metode contraceptive   Metode contraceptive Icon_minitimeDum 19 Iul - 22:37

    Eu abia mi-am intarcat puiutul si nu am putut lua pastile anticonceptionale ca nu se gasesc pentru mamici care alapteaza ,asa ca folosim prezervativul si ma gandesc la sterilet,asa mi-a indicat doctorul!
    Sus In jos
    Continut sponsorizat





    Metode contraceptive Empty
    MesajSubiect: Re: Metode contraceptive   Metode contraceptive Icon_minitime

    Sus In jos
     
    Metode contraceptive
    Sus 
    Pagina 1 din 4Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul
     Subiecte similare
    -
    » prevenirea iritatiilor produsa de scutece

    Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
    Un forum cu aer de parfum :: TOTUL DESPRE CONCEPTIE,SARCINA , NASTERE SI NOU NASCUTI-
    Mergi direct la: