Un forum cu aer de parfum
Un forum cu aer de parfum
Un forum cu aer de parfum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Un forum cu aer de parfum


 
AcasaParteneriUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 parul vopsit in timpul sarcinii

In jos 
+14
florares-Flori
piperitza
della
yoanici
mirela1974
lyvya
cami11061988
raluralu
dragutza2355
gabyy
elena
carmensyta
bulinuta
Noemi
18 participanți
AutorMesaj
Noemi
Administrator
Administrator
Noemi


Numarul mesajelor : 72657
Data nasterii : 08/10/1980
Data de inscriere : 24/04/2009
Varsta : 43

parul vopsit in timpul sarcinii Empty
MesajSubiect: parul vopsit in timpul sarcinii   parul vopsit in timpul sarcinii Icon_minitimeDum 28 Iun - 22:15

Voi vati vopsit in timpul sarcinii?eu dupa ce am aflat mam vopsit satena sa nu fie asa d urat cand incepe sami creasca dar in rest nu mam mai vopsit
Sus In jos
http://www.olumeminunata.forumgratuit.ronet
Noemi
Administrator
Administrator
Noemi


Numarul mesajelor : 72657
Data nasterii : 08/10/1980
Data de inscriere : 24/04/2009
Varsta : 43

parul vopsit in timpul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: parul vopsit in timpul sarcinii   parul vopsit in timpul sarcinii Icon_minitimeDum 28 Iun - 22:15

Cum sa iti vopsesti parul cu plante atat in timpul sarcinii cat si inainte sau dupa nastere

Daca nu esti o impatimita a vopselelor de par din comert, dar iti doresti ca parul tau sa se bucure de mai multa culoare, exista si metode alternative, cu produse naturale, care sa-ti indeplineasca aceasta dorinta.

Cum vopsim parul saten ca sa ii dam o culoare mai deschisa
Vrei ca frumosul tau par saten sa aiba o nuanta mai deschisa decat este in prezent? Atunci apeleaza cu incredere la ceaiul de musetel sau la cel de lamaie.
Dupa ce iti speli parul poti aplica la clatire un pahar de apa amestecata cu sucul de la o lamaie. Se lasa 15 minute pe par, dupa care se clateste.
De asemenea poti fierbe 10 pliculete de ceai de musetel, dupa care iti vei clati parul cu acest amestec. Efectele nu vor fi spectaculoase de la prima folosire, dar se vor acentua in timp, dupa cateva spalari.

Cum vopsim parul saten ca sa ii dam o culoare mai inchisa
Frunzele de nuc, castan, urzica sau ceaiul negru. Pentru o culoare mai inchisa a parului poti folosi un decoct din frunzele de mai sus, la alegere, cu care sa-ti clatesti parul dupa ce l-ai spalat. La fel si in cazul ceaiului negru, la ultima clatire se poate folosi o infuzie din acesta.
Cojile de nuca ca si frunzele de nuc se folosesc pentru culori mai inchise. In doua cani de apa se pun cateva coji de nuca si doua plicuri de ceai verde la fiert. Amestecul se va fierbe timp de 20 de minute, se va raci si apoi strecura. Cu acesta se va clati parul proaspat spalat.
Hena. Aceasta vopsea nu ataca parul, dar trebuie aplicata pe un par natural sau daca ai parul vopsit, este bine sa astepti macar patru luni inainte de a o aplica. Hena are un pigment foarte rezistent si va tine o perioada indelungata, in care, daca vei dori sa scapi de ea, nu va fi un lucru prea usor. Asa ca, gandeste-te de doua ori inainte de a o aplica. Poti obtine cu aceasta o nuanta de roscat. O poti procura de la plafar. Modul de utilizare este urmatorul: Se amesteca hena cu apa, dupa care se aplica pe par si se mentine timp de 45 de minute. La sfarsit se spala bine parul. Daca nu se prinde de par de prima oara, nu te descuraja si mai incearca inca o data dupa cateva saptamani.

Cum vopsim parul blond ca sa ii dam o cnuanta aramie
Ceapa alba sau rosie. Potrivita pentru parul blond, aceasta va crea niste accente cu nuante aramii. Se iau doi pumni de foi fragede de ceapa si se fierb bine. Dupa ce amestecul se raceste, se va clati parul cu acest decoct. Pentru nuante ruginii alege o ceapa rosie.
Sus In jos
http://www.olumeminunata.forumgratuit.ronet
bulinuta
Maestru forumist
Maestru forumist
bulinuta


Numarul mesajelor : 11310
Data nasterii : 30/11/1978
Data de inscriere : 07/05/2009
Varsta : 45

parul vopsit in timpul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: parul vopsit in timpul sarcinii   parul vopsit in timpul sarcinii Icon_minitimeLun 29 Iun - 1:20

Eu m-am vopsit de 2 ori in timpul sarcinii,cu vopsea fara amoniac
Sus In jos
Noemi
Administrator
Administrator
Noemi


Numarul mesajelor : 72657
Data nasterii : 08/10/1980
Data de inscriere : 24/04/2009
Varsta : 43

parul vopsit in timpul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: parul vopsit in timpul sarcinii   parul vopsit in timpul sarcinii Icon_minitimeLun 29 Iun - 1:50

aha ,alea nu cred ca afecteaza cu ceva
multe fete stiu care sau vopsit cu vopsea de asta tip sampon pe toata perioada sarcinii
Sus In jos
http://www.olumeminunata.forumgratuit.ronet
carmensyta
Maestru forumist
Maestru forumist
carmensyta


Numarul mesajelor : 33941
Data nasterii : 08/04/1988
Data de inscriere : 13/06/2009
Varsta : 36

parul vopsit in timpul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: parul vopsit in timpul sarcinii   parul vopsit in timpul sarcinii Icon_minitimeJoi 23 Iul - 6:39

eu doar imi faceam suvite,k oricum nu suport vopsea pe pielea capului,ma ustura ingrozitor de tare,si imi era sa nu lesin :kj: dar in schimb am avut o gramada de cilente gravidute pe care le vopseam,deci am inhalat o tona de vopsea
Sus In jos
elena
Forumist senior
Forumist senior
elena


Numarul mesajelor : 3841
Data nasterii : 01/09/1984
Data de inscriere : 11/06/2009
Varsta : 39

parul vopsit in timpul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: parul vopsit in timpul sarcinii   parul vopsit in timpul sarcinii Icon_minitimeDum 26 Iul - 21:29

eu mam vopsit tot asa cam de doua ri dar cu vopsea dinasta normala loncolor si nu am avut probleme
Sus In jos
http://www.olumeminunata.net/
gabyy
Forumist senior
Forumist senior
gabyy


Numarul mesajelor : 4101
Data nasterii : 18/04/1980
Data de inscriere : 02/05/2009
Varsta : 44

parul vopsit in timpul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: parul vopsit in timpul sarcinii   parul vopsit in timpul sarcinii Icon_minitimeLun 27 Iul - 4:24

o data m-am vopsit cand eram gravida, pentru cununia mea civila...roscata cu londacolor, nu am patit nimic :)

acum am parul natural, o sa incerc cu frunze de nuc, sa vad ce iese, n-am mai incercat...dar incerc , ca oricum nu patesc nimic rau...
Sus In jos
dragutza2355
Forumist senior
Forumist senior
dragutza2355


Numarul mesajelor : 1231
Data nasterii : 25/04/1984
Data de inscriere : 17/06/2009
Varsta : 40

parul vopsit in timpul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: parul vopsit in timpul sarcinii   parul vopsit in timpul sarcinii Icon_minitimeLun 27 Iul - 5:38

nu m-am vopsit
Sus In jos
raluralu
Forumist senior
Forumist senior
raluralu


Numarul mesajelor : 4957
Data nasterii : 21/03/1986
Data de inscriere : 01/07/2009
Varsta : 38

parul vopsit in timpul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: parul vopsit in timpul sarcinii   parul vopsit in timpul sarcinii Icon_minitimeLun 27 Iul - 21:41

m-am vopsit si eu o data ca n-am avut incotro,nu puteam sa fiu mireasa nevopsita...mai ales ca sunt blonda... :ecfgh:
Sus In jos
cami11061988
Banata
Banata
cami11061988


Numarul mesajelor : 11842
Data nasterii : 11/06/1988
Data de inscriere : 22/06/2009
Varsta : 35

parul vopsit in timpul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: parul vopsit in timpul sarcinii   parul vopsit in timpul sarcinii Icon_minitimeSam 29 Aug - 14:37

eu nu -am vopsit,dar am avut intentia cand aveam vreo 4 luni.mi s-a spus la coafor ca gravidele le vopsesc numai cu vopsea vegetala.(eram in spania pe atunci). :asdj:
Sus In jos
lyvya
Forumist senior
Forumist senior
lyvya


Numarul mesajelor : 2116
Data nasterii : 11/12/1977
Data de inscriere : 21/08/2009
Varsta : 46

parul vopsit in timpul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: parul vopsit in timpul sarcinii   parul vopsit in timpul sarcinii Icon_minitimeLun 31 Aug - 20:42

Eu ma vopseam cu henna, care e planta si nu am avut nici o problema.Oricum aveam un par frumos in sarcina .Dupa nastere a inceput sa cada enorm.
Sus In jos
cami11061988
Banata
Banata
cami11061988


Numarul mesajelor : 11842
Data nasterii : 11/06/1988
Data de inscriere : 22/06/2009
Varsta : 35

parul vopsit in timpul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: parul vopsit in timpul sarcinii   parul vopsit in timpul sarcinii Icon_minitimeLun 31 Aug - 21:47

si eu am aceeasi problema acum.imi cade ingrozitor. :udfs:
Sus In jos
carmensyta
Maestru forumist
Maestru forumist
carmensyta


Numarul mesajelor : 33941
Data nasterii : 08/04/1988
Data de inscriere : 13/06/2009
Varsta : 36

parul vopsit in timpul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: parul vopsit in timpul sarcinii   parul vopsit in timpul sarcinii Icon_minitimeLun 31 Aug - 21:49

si mie mi-a cazut foarte mult,dar am luat un tratament de par super bun de la "londa" si nu mi-a mai cazut si s-a si regenerat foarte mult :ajdo:
Sus In jos
raluralu
Forumist senior
Forumist senior
raluralu


Numarul mesajelor : 4957
Data nasterii : 21/03/1986
Data de inscriere : 01/07/2009
Varsta : 38

parul vopsit in timpul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: parul vopsit in timpul sarcinii   parul vopsit in timpul sarcinii Icon_minitimeLun 31 Aug - 21:52

carmen cum se numeste tr ca si mie imi cade,mai am de 2 spalari :ujrtv:
Sus In jos
cami11061988
Banata
Banata
cami11061988


Numarul mesajelor : 11842
Data nasterii : 11/06/1988
Data de inscriere : 22/06/2009
Varsta : 35

parul vopsit in timpul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: parul vopsit in timpul sarcinii   parul vopsit in timpul sarcinii Icon_minitimeLun 31 Aug - 21:57

eu mai am de-o spalare si gata
zi-ne carmen cum se numeste.
Sus In jos
carmensyta
Maestru forumist
Maestru forumist
carmensyta


Numarul mesajelor : 33941
Data nasterii : 08/04/1988
Data de inscriere : 13/06/2009
Varsta : 36

parul vopsit in timpul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: parul vopsit in timpul sarcinii   parul vopsit in timpul sarcinii Icon_minitimeLun 31 Aug - 22:02

londacare scalp equalizer-energy tonic(aloe vera&herbal complex)
e produs profesional si se gaseste numai in saloane,sau la sediu "Londa"
uite am facut si o poza sa vedeti cum arata.deci e super bun.eu sunt super multumita de el
parul vopsit in timpul sarcinii P1050620
Sus In jos
raluralu
Forumist senior
Forumist senior
raluralu


Numarul mesajelor : 4957
Data nasterii : 21/03/1986
Data de inscriere : 01/07/2009
Varsta : 38

parul vopsit in timpul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: parul vopsit in timpul sarcinii   parul vopsit in timpul sarcinii Icon_minitimeLun 31 Aug - 22:06

pai si noi de unde putem sa-l luam,pe internet oare putem face comanda?
Sus In jos
carmensyta
Maestru forumist
Maestru forumist
carmensyta


Numarul mesajelor : 33941
Data nasterii : 08/04/1988
Data de inscriere : 13/06/2009
Varsta : 36

parul vopsit in timpul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: parul vopsit in timpul sarcinii   parul vopsit in timpul sarcinii Icon_minitimeLun 31 Aug - 22:46

nu stiu sa iti zic sigur,m-am uitat pe net,dar nu am gasit nimic,mai caut si dak gasesc ceva te anunt :jjjj:



uite am gasit ceva.intrati si voi si uitati-va.sper sa puteti comanda si sa va fie de folos
http://www.dasolutii.ro/probleme-ale-scalpului-matreata-sebum-iritatii/9-londacare-lotiune-tonica-energizanta-150-ml-.html
Sus In jos
raluralu
Forumist senior
Forumist senior
raluralu


Numarul mesajelor : 4957
Data nasterii : 21/03/1986
Data de inscriere : 01/07/2009
Varsta : 38

parul vopsit in timpul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: parul vopsit in timpul sarcinii   parul vopsit in timpul sarcinii Icon_minitimeLun 31 Aug - 23:13

mersii mult carmen,e super,si nu costa decat 25.00 ron
esti o dulce :jjjj:
Sus In jos
carmensyta
Maestru forumist
Maestru forumist
carmensyta


Numarul mesajelor : 33941
Data nasterii : 08/04/1988
Data de inscriere : 13/06/2009
Varsta : 36

parul vopsit in timpul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: parul vopsit in timpul sarcinii   parul vopsit in timpul sarcinii Icon_minitimeLun 31 Aug - 23:14

cum cea mai mare placere,da.nu e scump deloc.eu v-am zis sunt foarte multumita de el.sper sa puteti face comanda si sa va ajute sa nu va mai cada parul. :jjjj:
Sus In jos
raluralu
Forumist senior
Forumist senior
raluralu


Numarul mesajelor : 4957
Data nasterii : 21/03/1986
Data de inscriere : 01/07/2009
Varsta : 38

parul vopsit in timpul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: parul vopsit in timpul sarcinii   parul vopsit in timpul sarcinii Icon_minitimeLun 31 Aug - 23:15

:ajkc: :ajkc:
Sus In jos
cami11061988
Banata
Banata
cami11061988


Numarul mesajelor : 11842
Data nasterii : 11/06/1988
Data de inscriere : 22/06/2009
Varsta : 35

parul vopsit in timpul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: parul vopsit in timpul sarcinii   parul vopsit in timpul sarcinii Icon_minitimeMar 1 Sept - 4:43

carmen mltumim mult si eu am sal comand. :jjjj: :jjjj:
Sus In jos
carmensyta
Maestru forumist
Maestru forumist
carmensyta


Numarul mesajelor : 33941
Data nasterii : 08/04/1988
Data de inscriere : 13/06/2009
Varsta : 36

parul vopsit in timpul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: parul vopsit in timpul sarcinii   parul vopsit in timpul sarcinii Icon_minitimeMar 1 Sept - 4:49

cu mare drag,cami :jjjj: :jjjj: :jjjj: sper sa fie bun site-ul.am intr si eu pe net si asta am gasit.sper sa puteti comanda :jjjj:
Sus In jos
Noemi
Administrator
Administrator
Noemi


Numarul mesajelor : 72657
Data nasterii : 08/10/1980
Data de inscriere : 24/04/2009
Varsta : 43

parul vopsit in timpul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: parul vopsit in timpul sarcinii   parul vopsit in timpul sarcinii Icon_minitimeLun 30 Noi - 23:12

cocolina a scris:
londacare scalp equalizer-energy tonic(aloe vera&herbal complex)
e produs profesional si se gaseste numai in saloane,sau la sediu "Londa"
uite am facut si o poza sa vedeti cum arata.deci e super bun.eu sunt super multumita de el
parul vopsit in timpul sarcinii P1050620
carmen zici ca ii e bun
offf cemi cade si mie parul
ar trebui sa nul mai vopsesc dar asa de mult imi place blondaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Sus In jos
http://www.olumeminunata.forumgratuit.ronet
carmensyta
Maestru forumist
Maestru forumist
carmensyta


Numarul mesajelor : 33941
Data nasterii : 08/04/1988
Data de inscriere : 13/06/2009
Varsta : 36

parul vopsit in timpul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: parul vopsit in timpul sarcinii   parul vopsit in timpul sarcinii Icon_minitimeMar 1 Dec - 7:06

daaaaaa....mie mi-a facut fffffbn.mi s-a regenerat complet parul si nic nu mi-a mai cazut absolut deloc.
Sus In jos
mirela1974
Maestru forumist
Maestru forumist
mirela1974


Numarul mesajelor : 24041
Data nasterii : 18/03/1974
Data de inscriere : 10/05/2009
Varsta : 50

parul vopsit in timpul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: parul vopsit in timpul sarcinii   parul vopsit in timpul sarcinii Icon_minitimeJoi 3 Dec - 8:19

a mai comandat si folosit careva?
Sus In jos
yoanici
Forumist senior
Forumist senior
yoanici


Numarul mesajelor : 2025
Data nasterii : 16/11/1977
Data de inscriere : 25/07/2009
Varsta : 46

parul vopsit in timpul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: parul vopsit in timpul sarcinii   parul vopsit in timpul sarcinii Icon_minitimeVin 4 Dec - 4:16

eu nu m-am vopsit deloc pe perioada sarcinii
Sus In jos
carmensyta
Maestru forumist
Maestru forumist
carmensyta


Numarul mesajelor : 33941
Data nasterii : 08/04/1988
Data de inscriere : 13/06/2009
Varsta : 36

parul vopsit in timpul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: parul vopsit in timpul sarcinii   parul vopsit in timpul sarcinii Icon_minitimeVin 4 Dec - 6:59

foarte bine.bravo tie k ai rezistat :htrd:
Sus In jos
della
Oaspete
Oaspete
della


Numarul mesajelor : 162
Data nasterii : 19/12/1976
Data de inscriere : 28/06/2009
Varsta : 47

parul vopsit in timpul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: parul vopsit in timpul sarcinii   parul vopsit in timpul sarcinii Icon_minitimeMier 3 Feb - 21:23

Fetelor eu nu m-am vopsit in timpul niciunei sarcini.La ce sa risc sa-i fac rau bebelusului.Am lasat moftul asta deoparte
Sus In jos
piperitza
Forumist senior
Forumist senior
piperitza


Numarul mesajelor : 2163
Data nasterii : 22/10/1978
Data de inscriere : 06/10/2009
Varsta : 45

parul vopsit in timpul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: parul vopsit in timpul sarcinii   parul vopsit in timpul sarcinii Icon_minitimeJoi 4 Feb - 18:55

moft, nemoft de la par la bebe e cale lunga! si nu ii face nici cel mai mic rau! va asigur! eu m-am vopsit la al doilea bb in ultima luna de sarcina. cand l-am intrebat pe dr. si e vorba de prof. marinescu, care se ocupa cu fertilizare in vitro, a ras copios si a zis ca e cea mai mare prostie!exact astea au fost cuvintele lui!deci unda verde la vopsit!acum face fiecare ce vrea!
Sus In jos
florares-Flori
Membru de elita
Membru de elita
florares-Flori


Numarul mesajelor : 9347
Data nasterii : 13/05/1975
Data de inscriere : 03/10/2009
Varsta : 49

parul vopsit in timpul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: parul vopsit in timpul sarcinii   parul vopsit in timpul sarcinii Icon_minitimeVin 5 Feb - 15:54

eu mam vopsit in timpul sarcini ,,,,,nu credeam ca face mai rau decat fumatul..
Sus In jos
carmensyta
Maestru forumist
Maestru forumist
carmensyta


Numarul mesajelor : 33941
Data nasterii : 08/04/1988
Data de inscriere : 13/06/2009
Varsta : 36

parul vopsit in timpul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: parul vopsit in timpul sarcinii   parul vopsit in timpul sarcinii Icon_minitimeVin 5 Feb - 15:55

a..........cu sigurantza nuu.fumatul e cel mai periculos
Sus In jos
Adyna
Membru de elita
Membru de elita
Adyna


Numarul mesajelor : 13270
Data nasterii : 14/07/1978
Data de inscriere : 18/05/2009
Varsta : 45

parul vopsit in timpul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: parul vopsit in timpul sarcinii   parul vopsit in timpul sarcinii Icon_minitimeMar 23 Feb - 1:09

eu m-am vopsit chiar in ultimul trimestr de sarcina ca nu ma mai suportam..
Sus In jos
https://www.facebook.com/
flo09
Forumist senior
Forumist senior
flo09


Numarul mesajelor : 1303
Data nasterii : 14/04/1975
Data de inscriere : 27/12/2009
Varsta : 49

parul vopsit in timpul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: parul vopsit in timpul sarcinii   parul vopsit in timpul sarcinii Icon_minitimeDum 7 Mar - 20:23

nu ca am auzit ca nu este bine
Sus In jos
julica
Super Moderator
Super Moderator
julica


Numarul mesajelor : 65516
Data nasterii : 21/10/1980
Data de inscriere : 22/03/2010
Varsta : 43

parul vopsit in timpul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: parul vopsit in timpul sarcinii   parul vopsit in timpul sarcinii Icon_minitimeSam 24 Apr - 17:17

Eu nu m-am vopsit niciodata,dar am auzit ca nu este bine in timpul sarcinii.
Sus In jos
ralu
Banata
Banata
ralu


Numarul mesajelor : 4500
Data nasterii : 17/10/1976
Data de inscriere : 16/03/2010
Varsta : 47

parul vopsit in timpul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: parul vopsit in timpul sarcinii   parul vopsit in timpul sarcinii Icon_minitimeJoi 29 Apr - 14:18

nici eu nu l-am vopsit ....am citit ca e toxic pt bebe.....si sampon am folosit unul natural ...ca sa fie bine totusi
Sus In jos
carmensyta
Maestru forumist
Maestru forumist
carmensyta


Numarul mesajelor : 33941
Data nasterii : 08/04/1988
Data de inscriere : 13/06/2009
Varsta : 36

parul vopsit in timpul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: parul vopsit in timpul sarcinii   parul vopsit in timpul sarcinii Icon_minitimeDum 13 Iun - 4:36

sunt fel si fel de pareri...
Sus In jos
julica
Super Moderator
Super Moderator
julica


Numarul mesajelor : 65516
Data nasterii : 21/10/1980
Data de inscriere : 22/03/2010
Varsta : 43

parul vopsit in timpul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: parul vopsit in timpul sarcinii   parul vopsit in timpul sarcinii Icon_minitimeMier 18 Aug - 3:55

De-a lungul anilor, s-au facut teste pe animale pentru a clarifica aceasta problema. Cateva dintre aceste cercetari, dar nu toate, au aratat ca unele dintre componentele chimice din vopseaua de par sunt teratogenice (adica pot provoca malformatii).

Totusi, in multe cazuri animalele au fost expuse la dozari mari ale acestor componente chimice, dozari care depasesc cu mult cantiattea pe care o asimileaza o femeie ce isi vopseste parul. In mod cert, chimicalele din vopseaua de par (permanenta sau nu) nu prezinta risc mare de toxicitate. Dar nimeni nu poate spune cu siguranta daca aceste expuneri usoare sunt sau nu riscante.

Organizatia Serviciilor de Informare Teratologica (din USA), care ofera informatii asupra potentialelor riscuri reproductive, afirma ca atata vreme cat datele sunt limitate, vopsirea parului in timpul sarcinii este probabil sigura. S-a aratat ca aceste chimicale exista dintotdeauna si ca nici o cercetare nu a dovedit ca ar cauza defecte la nou nascutii. In plus, foarte putini compusi chimici sunt asimilati de organism
Unii experti recomanda vopseaua vegetala ca o alternativa sanatoasa la vopseaua sintetica, cel putin in perioada sarcinii. Exista o gama larga de preparate vegetale, dar aveti grija: multe din aceste vopseluri contin, pe langa substantele naturale trecute ca ingrediente, si unii compusi chimici obtinuti prin sinteza (de ex. aminofenol,dihidroxibenzen, etc.). Henna pura este o exceptie. Henna este o vopsea vegetala semi-permanenta, considerate foarte sigura, desi nu toata lumea aprecieaza nuantele de culori posibile oferite.

O alta alternativa posibila este nuantarea sau colorarea suvitelor. Agentii chimici sunt absorbiti in organism prin pielea capului, nu prin firele de par. Asa ca orice procedeu care reduce contactul vopselei cu scalpul reduce si riscul expunerii la componentii chimici ai vopselei.

Sfatul de la Desprecopii.com: o vizita la coafor pentru o tunsoare cu par scurt

Pentru perioada sarcinii si primele luni de sarcina, va recomandam o tunsoare cu par scurt. Pentru inspiratie, iata un album cu tunsori de par scurt. Albumul tunsorilor pentru par scurt.

Desprecopii.com considera ca este foarte important pentru viitoare mamici sa arate bine si sa aiba o parere buna despre ele in perioada sarcinii. Daca vopsirea parului le ajuta in acest sens sau dimpotriva, le provoaca griji inutile pentru 9 luni, este decizia fiecareia dintre femei. Daca va hotarati sa va vopsiti in timpul sarcinii, folositi manusi and vopsiti-va intr-un spatiu bine aerisit ca sa reduceti expunerea la compusii chimici.
Sus In jos
carmensyta
Maestru forumist
Maestru forumist
carmensyta


Numarul mesajelor : 33941
Data nasterii : 08/04/1988
Data de inscriere : 13/06/2009
Varsta : 36

parul vopsit in timpul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: parul vopsit in timpul sarcinii   parul vopsit in timpul sarcinii Icon_minitimeJoi 26 Aug - 15:28

foarte innteresant articol super
Sus In jos
julica
Super Moderator
Super Moderator
julica


Numarul mesajelor : 65516
Data nasterii : 21/10/1980
Data de inscriere : 22/03/2010
Varsta : 43

parul vopsit in timpul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: parul vopsit in timpul sarcinii   parul vopsit in timpul sarcinii Icon_minitimeLun 13 Sept - 23:44

multumesc Carmen
Sus In jos
carmensyta
Maestru forumist
Maestru forumist
carmensyta


Numarul mesajelor : 33941
Data nasterii : 08/04/1988
Data de inscriere : 13/06/2009
Varsta : 36

parul vopsit in timpul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: parul vopsit in timpul sarcinii   parul vopsit in timpul sarcinii Icon_minitimeMar 14 Sept - 1:00

pupic
Sus In jos
Continut sponsorizat





parul vopsit in timpul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: parul vopsit in timpul sarcinii   parul vopsit in timpul sarcinii Icon_minitime

Sus In jos
 
parul vopsit in timpul sarcinii
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Un forum cu aer de parfum :: TOTUL DESPRE CONCEPTIE,SARCINA , NASTERE SI NOU NASCUTI-
Mergi direct la: